COLOUR YOUR GAME

I 2010 lancerede vi en kampagne for PUMA Håndbold, der skulle promovere deres nye
high-end håndbold sko, Accelerate V Tricks..

Skoen skulle efter sigende have en opbygning og et design der giver øget mulighed for skarpe drej i fodleddet og hurtige bevægelser. Heraf navnet “V Tricks”.

Vi spurgte Puma om man kunne påstå, at skoen gav spilleren en mulighed for at spille mere farverigt, og de sagde, at det blandt var mening med skoens design og mange farver. En edgy mode-håndboldsko til den farverige spiller.

Vi bestemte os for at forlænge skoens farver ind i kampagnens udtryk, og med hjælp fra den fantastiske Brazilianske kunstner Adhemas Batista, fotograf Runolfur Gudbjørnsson og håndboldspillerne Rikke Skov og Michael V. Knudsen skabte vi kampagnen “colour your game”.

Intern markedsføring i salget
70% af alle beslutninger om hvilket produkt forbrugeren vælger at lægge i kurven, træffes først i butikken. Butikken er derfor den vigtigst arena i forbindelse med slaget om kunderne. Vi anbefalede derfor PUMA at allokere en stor procentdel af deres kampagnebudget på intern markedsføring i de butikker, hvor skoen skulle sælges. Over 200 butikker og deres ansatte skulle have Accelerate V Tricks top-of-mind når kunderne ville købe håndboldsko.

Vi koncentrerede os om hvordan personalet bedst motiveres til at skabe det største gennemsalg på kampagner. Denne indsigt skabte fundament for at lave salgsunderstøttende materialer. Vi ville gøre det sjovt og enkelt at sælge skoen.

Vi producerede derfor et microsite til personalet, hvor de fik mulighed for, i god tid inden kampagnen startede, at lade sig inspirere af landsholdets syn på skoen via interviews med Michael V. Knudsen og Rikke Skov. De fik også trykte materialer tips, ideer og storytelling omkring skoen, som kunne assistere dem i salget.

Sidst men ikke mindst fik vi PUMA overtalt til at lave en salgskonkurrence der ville slå alt hvad salgspersonalet tidligere havde set, på en måde, hvor de samtidigt fik manifesteret PUMA som brand og udvidet relationen til butikspersonalet i alle danske sportsbutikker.

Kampagnen med Accelerate V Tricks er en af PUMAs mest succesfulde kampagner målt på gennemsalg i butikkerne.
…Og, nå ja, det er da også en god sko.

 

Intern markedsføring i forbindelse med kampagnen