FALK LAURITSEN

– Den bedste tid med dem du holder af

Når man rejser på ferie med Falk Lauritsen, så vil man gerne have tid til at være sammen. Tid til at være sammen med gode venner, familien og lokalbefolkningen – ja dem man holder af.

Falk Lauritsens gæster tager ferien alvorligt – det er den bedste tid på året for familien, og det handler om at opleve nærvær, kvalitet og varme. Intet skal overlades til tilfældighederne, og man skal føle sig velkommen og “holdt i hånden” hele vejen.

Alt dette skulle Falk Lauritsens nye kommunikation afspejle.

Ferier skal man da tage alvorligt – rejsen fra jysk entertainer til autentisk rejseambassadør
Falk Lauritsen blev gennem Openminded overbevist om, at deres gæster ville købe troværdighed og lade sig forføre gennem et nyt univers, hvor vi viser “nedslag” fra gæsternes minder om familieferien, som den kunne have taget sig ud i deres egne fotoalbums.

Vi ville vise at ferier er så meget andet end blot smukke strande og dejlige hoteller.

Ferier handler om at være sammen og samle på minder, der holder langt længere end den brune farve, der hurtigt forsvinder efter hjemkomsten fra varmere himmelstrøg.

Falk Lauritsens nye univers – nu akkompagneret af sangere vi husker fra 80′erne og 90′erne
Det er svært at skille sig ud blandt alle de danske charter-rejseselskaber, der alle grundlæggende sælger drømmen om den perfekte ferie til stort set de samme rejsemål. Derfor var det vigtig for os, at vi fandt noget, der kunne sikre Falk Lauritsen en unik position. Vi ville give Falk Lauritsen en stemme, som refererer til det ultimative udbytte på en ferie: uforglemmelige minder fra en ferie med dem man holder af.
Gæsterne skulle identificere sig med løftet om, at ferier med Falk Lauritsen opfylder deres feriedrømme om kvalitetstid med familien i alle faser af livet. Intet vækker minder som musik. Vi har valgte derfor at alliere os med en række af de største musikere som målgruppen voksede op med og lade dem lægge musik og stemme til Falk Lauritsens nye univers. Musikerne sympatiserer med Falk Lauritsens værdier og lægger derfor ikke blot musik og stemme, men også krop og sjæl, som ambassadører for Jyllands førende rejseselskab.
Første skud på stammen er med Peter A.G som ambassadør; glæd dig allerede nu til efteråret, hvor en ny kendt dansk musiker og sanger træder ind på Falk Lauritsens nye scene – som ambassadør for rejser til den kvalitetsbevidste traditionalist.

 

PRODUKTIONEN AF KAMPAGNEN – TENERIFE EFTERÅRET 2010